La cigarette électronique en Pologne
Un petit clin d'oeil à nos amis Polonais du forum papierosyforum.pl sur lequel j'ai put échanger quelques idées avec les participants.
La cigarette électronique n'a pas de statut en Pologne, tout comme en France. Ils ont également décidé de lancer une pétition que vous pouvez signer en cliquant sur le lien ci-dessous
Pétition Pologne
Un Topic spécialement dédié aux échanges internationaux (en Anglais) a été ouvert
Pour échanger avec nos amis Polonais c'est ICI
Un grand merci au membre Dostawca qui m'a traduit en Polonais un texte de présentation de ce qu'est la cigarette électronique
Elektroniczne papierosy, nazywane także e-papierosami to nowa generacja inhalatorów, wymyślona w 2003 roku przez Japończyka. Ciągle nie są one uznawane przez organizacje prozdrowotne jako alternatywa dla tradycyjnego palenia. Od trzech lat są dostępne w sklepach internetowych, ale dopiero od niedawna w tak wielu formach jak np. e-fajki, e-cygara, e-papierosy mini…
Najczęściej spotykany kształt e-papierosa jest walcowaty, lecz od kilku miesięcy pojawiają się na rynku liczne formy odbiegające od tego modelu. Ich angielska nazwa „mod’s”, a więc e-papieros zMODyfikowany, wskazuje na większe możliwości i szerszą autonomię w porównaniu z klasycznymi e-papierosami.
Te urządzenia pozwalają imitować gesty wykonywane przy tradycyjnym paleniu, więc palący nie muszą wkładać wiele wysiłku w przyzwyczajenie się do nich. Mgiełka, którą nazywamy parą, uzyskiwana jest w procesie waporyzacji glikolu propylenowego, do którego dodawane są aromaty oddające smak tytoniu, mentolu, kawy lub bardziej egzotyczne jak np. ananas, jabłko, czy kokos.
Pierwsze modele elektronicznych papierosów, najchętniej wybierane przez początkujących e-palaczy przypominają zazwyczaj tradycyjne papierosy i są tylko trochę dłuższe od ich odpowiedników (tzw. analogów). Niektóre modele imitują nawet zwyczajowe kolory: bateria jest biała, a filtr pomarańczowy.
Obecnie żadne badania nie stwierdzają szkodliwości glikolu propylenowego. Niemniej jednak WHO zaleca ostrożność dopóki nie pojawią się bardziej zaawansowane badania. Glikol Propylenowy może być zastąpiony lub mieszany z gliceryną roślinną. Zwróćmy uwagę na fakt, że te substancje wchodzą także w skład kompozycji używanych np. w dyskotekach do produkcji „dymu”.
Obie substancje mają zdolność do przechodzenia w stan parowy w temperaturze ok. 65 C. Elektroniczny papieros, dzięki systemowi opartemu na atomizerze, osiąga tę temperaturę przy użyciu około 4,2 Voltowej baterii.
Włóknina, zwana “watką”, która znajduje się w kartridżach jest nasączona glikolem propylenowym lub roślinną gliceryną. Kontakt włókniny z zasilanym baterią atomizerem sprawia, że jest ona podgrzewana, umożliwiając waporyzację.
W sprzedaży są różne typy kartridży, odpowiadają one konkretnym modelom e-papierosów. Zazwyczaj mamy tu do czynienia z czterema podstawowymi zawartościami nikotyny: zero, low, med., high, czyli odpowiednio 0, 6, 11 i 18mg tej substancji. Palący wybiera swoją dawkę kierując się przyzwyczajeniem i potrzebami.
Konkluzja jest taka, że mimo, iż żadne badania nie wykazują szkodliwości glikolu propylenowego lub roślinnej gliceryny, to nie ma też badań potwierdzających ich całkowitą nieszkodliwość. A więc to do każdego zainteresowanego należy wyrobienie sobie własnej opinii.
Nous nous devons de regrouper nos expériences au niveau Européen voir au niveau international pour faire valoir nos droits et notre demande de pérennisation de la cigarette électronique.
Cliquer sur l'image pour l'agrandir
0 commentaires